NEFELİ

img_20190129_112718_561

Zeus’un canı sıkkındı. Hera ile atışmışlardı.
Düşündükçe hem üzülüyor hem sinirleniyordu. Birileriyle dertleşeyim dese… Kimsenin yüzünü de görmek istemiyordu. Ne yapsa, ne yapsa derken aklına bir fikir geldi: “Neden yüzünü görmek isteyeceği, baktıkça içinin açılacağı, o konuştukça mest olacağı bir ölümlü yaratmıyordu?” Böylece yarattı yüzü güzel, sesi güzel, kalbi güzel Nefeli’yi… Keyfi bu güzele baktıkça, onunla konuştukça, ondan şarkılar dinledikçe yerine gelen Zeus; neden sonra halkın arasına yollama zamanı geldiğine karar verdi Nefeli’yi ama tekrar görmek istediğinde kolaylıkla bulabilsin diye de gitmeden altından bir yemeni taktı saçlarına. Böylece halkın arasına karıştı Nefeli.
Halk Nefeli’nin güzelliği karşısında büyülendi ama bundan asla bahsetmedi; kendi çirkinlikleri ortaya çıkmasın diye. Halk Nefeli’nin sesine aşık oldu ama bunun sözünü dahi etmedi; kendi seslerinin betliği dikkat çekmesin diye ve halk Nefeli’nin iyiliğine hayran oldu ama hiçbir zaman bunu dile getirmedi; onun iyiliği kendi kötü huylarını görünür kılmasın diye… Buna karşın, Nefeli kim olduğunu hep bildi. Onu kimin yarattığını, ne için yarattığını, nasıl özel olduğunu bildi… Unutacak gibi olduğu her sefer altın yemenisi çarptı gözüne, hatırladı.
Derken bir gün, iki peri görüp aşık oldu Nefeli’ye. Biri dedi “O, benim olacak!”, öteki dedi “Hayır, benim!” Tutuştular kavgaya. En sonunda baktılar böyle olacak gibi değil. Bir anlaşmaya vardılar: İkisi de Nefeli’ye birer hediye sunacak, Nefeli hangi periyi seçerse bundan sonra onun olacak.
Periler diyarında dolaşıp en tatlı narları topladı biri, diğeri en rahiyalı balları. Nefeli kendisine sunulan nimetlere kayıtsız kalamadı. Bir narlardan yedi, bir ballardan. Yedikçe yiyesi geldi. Durduramadı kendini. Yedi, yedi, yedi… En sonunda kendinden geçti. Bunu beklemiyordu periler. O anda ikisi birden karar verdiler. Altından yemenisini başından alıp Nefeli’yi, girişini sarmaşıklarla ördükleri, bir mağaraya yerleştirdiler. Onu, bundan sonra sadece ikisi görecekti. Onun kim olduğunu artık sadece ikisi bilecekti. Nefeli de unutacaktı kim olduğunu. İşte o zaman bu iki periye muhtaç olacak, onlar ne isterse onu yapacaktı… Öyle de oldu. Unuttu tutsak Nefeli, kim olduğunu günden güne. Güzelliğini unuttu, sesini unuttu, iyiliğini unuttu… Yaradılış hazinelerini unuttu, kendini değersiz sandı. Kendi olamadıkça, mağaradan çıkamadıkça, olması gerektiği gibi var olamadıkça nefessiz kaldı…
Nice zaman sonra Zeus’un aklına yeniden düştü Nefeli. Olimpos’un tepesindeki tahtından baktı yeryüzüne. Altın yemeniyi seçip yukarıdan; vardı, gitti yanına. Ama o da ne? Altın yemeni bir başkasının saçlarındaydı. Zeus hemen anladı; Nefeli’nin başı beladaydı. Çok öfkelendi. Hemen Ailos’u, rüzgarların tanrısını çağırdı, verdi buyruğunu. O da Notos, Boreas, Euros, Zephyros’u; güney, kuzey, doğu ve batı rüzgarlarını; saldı dört bir yana. Girmedikleri tek bir delik kalmayan rüzgar kardeşler, buldular Nefeli’yi, iki perinin sakladığı mağarada. Zeus, öğrenir öğrenmez soluğu aldı orada. Sarmaşıklar kendiliğinden çözüldü tanrılar tanrısının karşısında. Böylece, yeniden, altın yemenisini taktı Zeus, güzel Nefeli’nin saçlarına. Hatırladı Nefeli; kim olduğunu, nereden geldiğini, neden yaratıldığını… her şeyi. Göz yaşlarıyla sarıldı Zeus’un boynuna. Bu özene bözene yarattığı ölümlünün üzüntüsüyle yüreği sızladı tanrılar tanrısının. Bir daha başına böyle bir şey gelmesin, Nefeli bir daha kim olduğunu hiç unutmasın, hiç üzülmesin diye alıp bir buluta dönüştürdü onu böylece…
Derler ki o gün bugündür; ne zaman biri kim olduğunu unutsa, nefessiz kalsa, üzerinden içinde altından huzmesi olan bir bulut geçer. O, Nefeli’dir. O kişiye, kim olduğunu hatırlatır.
Sevgili Arbil Çelen Yuca’dan dinlediğimden beri etkisinden çıkamadığım bu mit, hepimize kim olduğumuzu hatırlatsın. Nefeli, bu kez üzerimizdeki gökten değil; telefonumuzun, bilgisayarımızın ekranından geçsin. Sonrasında da mitin anlatıldığı bu güzel şarkı kulaklarımızın pasını silsin:

Sevgiler,
Gizem Çimen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close