ANONS

IMG-20181021-WA0000

“Sayın yolcularımız, çocuklarınızın can güvenliği için ellerinden tutunuz ve oyun oynamalarına izin vermeyiniz.”

İzban (İzmir’i uçtan uca bağlayan raylı ulaşım aracı) durağında duymuş arkadaşım bu anonsu, karanlık gelecekte geçen bir bilimkurgu filminde değil. Anonsun bilinç düzeyindeki tartışmasını yapmayacağım. Anonsun sebebi belli; koruma. Soru şu: Çocuklarımızı gerçekten koruyor mu?

“Oyun oynarsam canım tehlikede!”

“Yanımdaki yetişkinin elini bırakırsam ölebilirim!”

Bunlar bilinçaltına giden mesajlar. Hayatın içinde sürekli bu mesajlarla büyüyen çocuklar ne kadar hayattan tat alır? Ne kadar bağımsız, kendi sorumluluğunu alabilen bireyler olur? Evet tehlikesiz bir dünyada yaşamıyoruz ama çocuklarımızı bu dünyaya hazırlamak için tek yol korkutmak, onları kendimize bağımlı kılmak mı? Bastırılmış, tedirgin, keşfetmeye kapalı, problem çözmeyi bilmeyen, sürekli onay bekleyen bireyler yetiştiriyoruz farkında mıyız? Eline tablet ya da telefon verip, dört duvar arasına tıktığımız, her hareketini kısıtlayıp yapma etme diyerek elini kolunu bağladığımız mutsuz çocuklar, yarın geleceğimiz olacaklar…

Çocuğunuzun elini bırakın! Koşsun, atlasın, zıplasın, başka çocuklarla sosyalleşsin, gerçekten oyun oynamayı öğrensin, keşfetsin, sorunlarıyla yüzleşsin, bocalasın, çabalasın, yaşasın… Onlara süreçlerinde göz kulak olun elbette ama uzaktan, alan açarak. Deneyerek, yanılarak, hata yaparak öğrenecekler. Sizin gibi! Korku bir insana verilebilecek en ağır yük. En kıymetlilerinize bu yükü yüklemeyin. Onları özgür bırakın… Bunu hak ediyorlar.

Sevgiler,

Gizem Çimen

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close